17 stycznia 2016

Proste figurki z masy solnej - wiszące ozdoby do domu.

Robiąc wiszące figurki z masy solnej posługuję się w 80% foremkami do ciastek, co powoduje, że ciągle słyszę wtedy pytania, co dobrego piekę :) Jakkolwiek takie "ciastka" wyglądają może apetycznie (zwłaszcza po pomalowaniu), śmiałkom chcącym je spróbować nie polecam tego. Chyba że chcą pozbyć się zębów.

Figurki z masy solnej można - w najprostszy sposób - zrobić używając albo foremek do ciastek, albo szablonów wyciętych z tekturek. Pierwsza wersja jest łatwiejsza (nie wymaga takiej precyzji) i zdecydowanie szybsza, dlatego też od niej zacznę.

Przepis na masę solną znajdziesz tutaj.

Akurat w ostatnich dniach rozpoczął się okres ferii zimowych i pewnie niejeden będzie zadawał sobie pytanie, co z tym faktem począć i jakie zajęcie - inne niż komputer - wynaleźć. To jest jedna z ciekawszych propozycji - zwłaszcza, że ze względu na konieczność odczekania między poszczególnymi etapami pracy, można taką zabawę z masą solną rozłożyć na kilka dni.

serce z masy solnej


Co jest potrzebne?

Potrzebne jest niewiele i to rzeczy, które znajdują się w większości domów - a jeżeli nawet ich nie macie, odrobina kreatywności i na pewno uda się je czymś zastąpić :) Np. gdy robiłam pierwsze figurki, nie wiedziałam, czy warto mi kupować nowy kartonik z farbami plakatowymi, a jeżeli tak - to jakiej jakości. I używałam farb mających około 10 lat, pozostałości po latach szkolnych - oczywiście, miałam słaby wybór kolorów, a niektóre farby były zaschnięte - mimo to jakoś poszło i udało mi się określić, czy brnąć w to dalej i inwestować :)
ozdoby z masy solnej
 • trochę mąki
 • wałek
 • foremki do ciastek - ewentualnie wycięte szablony
 • słomka do napojów
 • masa solna
 • chusteczki higieniczne
  ozdoby z masy solnej
 • pędzle, farby plakatowe, kubek na wodę - cały zestaw jak w szkole do malowania
 • gazety
 • patyczki higieniczne
 • wykałaczki

Jak zrobić proste ozdoby z masy solnej - krok po kroku

Wybór wzorów oczywiście jest dowolny - mnie akurat naszło na ryby i kurczaki. Te drugie już trochę w duchu Wielkanocy, bo nim opanuję je na tyle, by mogły być ozdobą na oknie, minie trochę czasu :)

Przygotowanie modeli

 1. Rozwałkuj masę solną - powinna być równa, bez odcisków palców i wysokości minimum 0,5-1 cm (cieńsze łatwo się rozwalą). Dobrze jest posypać stół odrobiną mąki, wtedy masa nie będzie się tak mocno przyklejała i łatwiej będzie na niej pracować.
  figurki z masy solnej
 2. Wycinaj foremkami "ciastka" - na początku może wymagać chwili, by to opanować :) W masie solnej łatwo o odciski palców i nieudane próby przenoszenia modeli na gazetę. Wszystko na spokojnie. Nawet jeżeli się nie uda, felerny kawałek masy solnej można zgnieść i ponownie rozwałkować, aż do skutku. Lub do momentu, w którym ma się ochotę rzucić wałkiem przez okno.
  ozdoby z masy solnej
 3. Wycięte ciastko podważ nożem lub cienką łopatką - trzeba uważać, żeby od spodu nie zrobić odcisków - i przełóż na gazetę.
 4. Słomką do napojów zrób dziurki, przez które później przełoży się wstążkę.
  figurki z masy solnej
 5. Ostrożnie ułóż wszystko na grzejniku. Ważne, żeby między grzejnikiem a masą solną było cokolwiek - inaczej rybki mogą się... grillować :)
  ozdoby z masy solnej
Co dalej? Kilka godzin na grzejniku. Ile konkretnie, zależy od grubości modeli oraz temperatury grzejnika. Dobrze jest kilka razy odwrócić figurki.

Malowanie, zdobienie, lakierowanie...
To, jak pomalujesz lub ozdobisz figurki, ogranicza tylko Twoja wyobraźnia... oraz zdolności i dostępne materiały.

Najważniejsze wskazówki:
 • Jakimi farbami malować masę solną? U mnie sprawdzają się plakatowe. Są dość gęste, a masa solna jest higroskopijna, przez co zbyt rzadkie farby (lub za mocno rozcieńczone plakatowe) będą się "wchłaniały", zostawiając mało koloru na wierzchu.
 • Wiem, że czasem trudno o cierpliwość, ale najwięcej zniszczeń powstaje, gdy za szybko chce się malować kolejna stronę lub warstwę. Dobre wyschnięcie farby jest warunkiem koniecznym.
 • Zdobić można - poza farbami - wszystkim. Przyklejać papier, koraliki, różne cekiny, malować klejem z brokatem... Co tylko przyjdzie do głowy. Elementy papierowe można przykleić zwykłym klejem w tubce, zadziała. Inne - coś w stylu kropelki i innych preparatów do sklejania palców.
 • Pilnuj, żeby nie malować pędzelkiem brudnym od innej farby - po to są chusteczki higieniczne. Często wymieniaj wodę do pędzli. Niby banalne, ale łatwo o tym zapomnieć i później wkurzać się, że po pomalowaniu kilku niebieskich rybek kurczak zamiast na żółto, barwi się na zielono...
 • Drobne niedociągnięcia można próbować korygować patyczkami higienicznymi.
 • Wzory, drobne elementy - jeżeli nie masz cienkiego pędzelka - można malować wykałaczką, szpilką lub igłą.
 • Sprawdzi się również odciskanie niczym pieczątką różnych wzorów.
 • Świetny efekt daje polakierowanie ozdób z masy solnej bezbarwnym lakierem w spray'u. Koszt nie jest duży (około 10 zł), a jedna puszka wystarcza na długo. Przy lakierowaniu ważna jest oszczędność. Zdarzyło mi się, że psiknęłam lakieru za dużo, przez co długo wysychał i "rozmoczył" farbę.
Na sam koniec...

...wstążka sklejona klejem i można wieszać :) Chyba że chcesz powiesić taką ozdobę na karniszu - wtedy spinam zszywaczem wstążkę już bezpośrednio na nim.

figurki z masy solnej


Najlepsze w takich prostych ozdobach z masy solnej jest szerokie spektrum możliwości. To, co z tego zrobisz, jak będzie wyglądało, do czego służyło, ogranicza bardzo mało czynników (głównie dostępność wzorów). Jeżeli nie masz foremek do ciastek w interesującym kształcie, modele można wyciąć nożykiem z szablonu. Wymaga to większej precyzji i cierpliwości, ale też jest skuteczne. W ten sposób robię ostatnio wersje "demo" walentynkowych serduszek z imionami, które będą fajnym, nieszablonowym pomysłem na prezent walentynkowy. Na razie w fazie próbnej wyglądają zaledwie przeciętnie, ale po kilku próbach mam zamiar dojść do poziomu pozwalającego na wystawienie ich na Allegro - co szkodzi spróbować, może akurat komuś się spodobają i parę złotówek wpadnie do kieszeni :)

A tymczasem - miłej zabawy z masą solną. Dwutygodniowe ferie są świetnym czasem, by wykorzystać ten pomysł na zabawę z rodzeństwem lub dziećmi. Równie dobrze można odstresować się w ten sposób po pracy lub zrobić dla kogoś pomysłowy prezent. Możliwości są nieograniczone :)